ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

Uvodnik Zima 2000/2001 - Gora - simbol poti do transcendence

 

Glasba - skrivnostna govorica harmonije

Harfa v vetru

Mantra OM

Kjer se raztezajo pokrajine lepote

France Prešeren

Iz knjige Neskončna ljubezen - Jezus govori

Sedem dimenzij inteligence srca

V družbi z družbo

Kako pomagati?

Svetovalnica Emovera

Ali tašča in snaha gresta skupaj?

Biosinergetika: telo je v duši

Naravne nesreče

Odpuščanje - vstopnica za svobodo

William Glasser in njegova teorij< izbire

Medosebni odnosi kot zrcalo razvitosti človeka

Intervju z generalno sekretarko AI Slovenije

Za svet brez mučenja

Več poguma in manj strahu

Znamo izgubljati?

Sreča

Prenovljena knjižnica CDK

Pišemo knjige

Trenutek resnice

Uvodnik Zima 2000/2001 (št.22)

Gora - simbol poti do transcendence

Zima je tihi, ponotranjeni čas, ko narava počiva in nas nagovarja k tišini v sebi. Tudi če nismo navdušen smučar, verjamem, da naš pogled pogosto poišče vsaj kak hribček, če ne že v belino odetega očaka. Le kaj je tisto, kar tako neustavljivo privlači na gorah?

Gotovo se spomnite, kako nas visoko v gorah vzradosti pogled na pokrajino, ki leži pod nami. Napolnita nas svežina in moč, prisluhnemo lahko donenju tišine in se prepustimo občutku večnosti, brezčasja. To so trenutki, ko smo v objemu tišine gora sami s seboj. Odmaknejo se vsakodnevne skrbi in težave. V našo zavest lahko vstopijo vprašanja, ki so povezana z najglobljimi težnjami in izvirajo iz iskrenega hrepenenja v nas samih. V jasnini gora se zbistri notranji pogled, v miru se porodijo odgovori na vprašanja, odstre se vizija življenjske poti.

Gora s svojim dvigovanjem v nebo simbolizira pot do transcendence, nadzavestnega. Že od nekdaj je v duhovnih tekstih vzpenjanje na goro simbol za pot spoznavanja sebe. Terezija Avilska je goro označila kot dostop do prebivališča duš ali notranjega gradu. Gora je povezana z višavami, brezmejnostjo in širino, ki daje občutek povezanosti z vsem bivajočim. Je simbol stabilnosti in čistosti. Človek, ki se vzpenja nanjo, se z lastnim naporom prebija k vrhu. Z dobršno mero volje in osredotočenosti napreduje po strmi poti, premaguje visoke skale, previsne robove. Tudi duhovni popotnik stopi na pot spoznavanja sebe s popotnico, v kateri je poleg notranjega hrepenenja tudi volja, moč za preseganje ovir, ki ga omejujejo na poti do svobode.

Za posebno vzdušje v gorah skrbijo deve, bitja narave. Utelešajo stabilnost, trdnost, neminljivost. Te kvalitete privabljajo človeka, da se vrača h goram, in ga spodbujajo, da podobne lastnosti išče v samem sebi. Saj je mir, ki ga čutimo v gorah, enak tistemu, ki ga nosimo v svojem srcu.

S temi uvodnimi besedami v zimsko številko Soutripanja vas ne nagovarjamo k pohodom v zasnežene gore, pač pa želimo spomniti, da je ta letni čas primeren za poglobitev miru v sebi in za razmislek o lastni poti duhovnega razvoja. Naj bo tudi pričujoča številka Soutripanja spodbuda v smeri odkrivanja notranje lepote. Naj le-ta zaresonira v vas, ko boste prebirali članek o glasbi in zvoku tišine ali članek o angelskih bitjih, o kvalitetah srca ali o premagovanju ovir na poti skozi življenje posameznika, družbe in planeta.

v imenu uredništva
Darja Cvek Mihajlović