ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

PREHRAMBENI KOTIČEK

Sončni žarki postajajo vse toplejši in nas polnijo z obljubo, da se bo sedaj pa res začelo! Nabrekli popki dreves se razpirajo in že uzremo njihovo lesketajočo se zeleno barvo, ki je barva pomladi, brstenja, porajanja novega življenja. Spet je leto začelo nov krog. In spet zaživimo pomlad, postanemo mladi, optimistični, polni svetlobe in navdiha, ne glede na leta, ki jih "nosimo". Prav vsak dan nam prinaša nekaj novega.

Pomlad nas neguje s svojimi nežnimi, brstečimi vonji, ki preganjajo zimsko otopelost in nas polnijo s pomladno vznesenostjo. Spet zaslišimo zvoke, ki jih že nekaj časa nismo: zaspana čebela se opoteka, preizkuša svoja krila, ki jo bodo ponesla do prvih cvetov, ptice radostno prepevajo med letom in zasledujočemu očesu odgrinjajo sinje modro nebo. In travniki so vse bolj zeleni, kar kličejo nas, da stečemo po njih.

V tem času se na nov način zavemo svojega telesa in njegovih potreb. Zahrepenimo po gibanju v naravi, po dolgih sprehodih, ki nas do zadnjega kotička napolnijo s svežim zrakom. Če smo ob tem pozorni, kako nam vsak dih zdrsi skozi nosnice in naprej po telesu, smo deležni veliko življenjske energije, ki jo tako vsrkamo vase še več kot sicer. Če čutimo, da imamo malo energije, se lahko vsak dan za nekaj minut s hrbtom obrnemo proti soncu, da nas ogreje. Tako prejmemo vitalno energijo, ki se v obilju preliva na vsa živa bitja. Na hrbtu imamo namreč poseben center za sprejemanje življenjske energije, prane ali energije "či", kot jo različno poimenujejo duhovne tradicije.

Tudi potrebe telesa po hrani se spomladi spremenijo. Zimske rezerve vitaminov so se počasi izčrpale, naravno čutimo, da jih je treba nadomestiti, zato si privoščimo zelenjavo, ki pričenja poganjati po vrtovih. V tem času je zelo priljubljena solata iz motovilca in rukole, regrat pa je prava dragocenost za telo. Ni veliko zdravilnih rastlin, pri katerih sta si ljudsko zdravilstvo in znanstvena medicina tako enotni: regrat je zdravilna rastlina, ki izredno prečiščuje organizem, vpliva na celotno presnovo, izboljšuje prebavo, je diuretik, čisti kri in pomirja; vsebuje vitamin C in veliko kalija (ta uravnava krvni tlak, ohranja ravnovesje vode v organizmu in je nujen za delovanje živčevja). Njegova največja moč pa se skriva v korenini.

Prevretek iz regratovih korenin

Potrebujemo 5 regratovih korenin. Prevretek pripravimo tako, da operemo regratove korenine, jih potolčemo s tolkačem in prelijemo s kropom. Pokrito pustimo stati dve uri, nato precedimo, korenine pa iztisnemo. Pijemo po pol decilitra prevretka pred jedjo, štirikrat na dan. Vztrajamo vsaj dva tedna. Regratova korenina vpliva na izločanje strupenih snovi, krepi, poživlja, pospešuje potenje; ugodni učinki se kažejo pri celem nizu težav: pri arteriosklerozi, ledvičnih, žolčnih in želodčnih težavah ter pri anemiji in alergijah.

NEKAJ IDEJ ZA POMLADANSKO KOSILO

Provansalska juha življenja (vegetarijanska različica goveje juhe)

Za štiri osebe potrebujemo:
- 1,5 litra vode
- sol
- 2 do 3 stroke česna
- korenček
- pol čebule
- manjši kos cvetače
- nekaj zrn belega popra
- 3 žlice oljčnega olja
- sveža ali posušena zelišča: rožmarin, timijan, žajbelj, lovorov list
- šopek drobnjaka

V hladno vodo narežemo korenje in cvetačo. Dodamo čebulo, ki smo jo, narezano na rezine, z obeh strani popekli (le toliko, da zadiši). Kuhamo 15 minut. Dodamo stroke česna, zrna popra, timijan in rožmarin. Kuhamo 5 minut, medtem pa na oljčnem olju na hitro prepražimo zdrobljen lovorov list in drobno nasekljana zelišča, dokler ne zadišijo. Pražena zelišča dodamo juhi in kuhamo še 15 minut. Nato juho precedimo in vanjo zakuhamo tanke rezance. Na koncu potresemo z narezanim svežim drobnjakom.

Učinki zelišč

- Rožmarin lajša glavobole, težave z dihali in poživlja krvni obtok.
- Timijan je močan antiseptik, pomaga pri težavah z dihali, na primer pri bronhitisu, ugoden učinek ima pri prebavi mastne hrane.
- Žajbelj krepi želodec, ledvica, jetra.
- Lovorov list okrepi prebavni sistem.
- Drobnjak učinkuje podobno kot čebula - razkužuje in pospešuje prebavo.


Grahova juha

Za štiri osebe potrebujemo:

- 3/4 kg svežega graha, izluščenega
- oljčno olje
- 3 mlade čebule, narezane skupaj z zelenjem
- 1 strok česna, nasekljan
- 1 pest sveže mete, sesekljane
- sol
- poper
- 50 g parmezana

Na majhnem ognju pražimo čebulo, jo malo posolimo, da se zmehča. Dodamo 3/4 mete in grah. Kuhamo pokrito, dokler se grah ne zmehča (približno 5 minut). Nato polovico vsebine zmeljemo v električnem mešalniku. Vrnemo v lonec, dodamo sol in poper ter preostanek mete. Juho postrežemo posuto z žličko parmezana. Namesto graha lahko uporabimo sladki grah v strokih, ki ima še bolj aromatičen okus.

Grah je odličen vir beljakovin, vsebuje veliko vitamina C, tiamina in folne kisline.

Meta je starodavno zdravilo za slabost in slabo prebavo, poleg tega pa učinkovito poživlja in čisti organizem.


Pomladna regratova solata

Za štiri osebe potrebujemo:

- 1/4 kg regrata
- 20 dag tofuja (lahko tudi dimljenega)
- skodelo kuhane zelene leče
- 3 do 4 spomladanske čebulice
- 2 žlici oljčnega olja
- jabolčni kis ali limonin sok
- hladno stisnjeno bučno olje

Regrat temeljito operemo (nabran naj bo v naravi, kjer v bližini ni cest in kjer zemlja ni obdelovana s kemikalijami), tofu narežemo na kocke in popečemo na oljčnem olju ter ga skupaj z lečo stresemo na regrat. Solati dodamo čebulo, ki jo narežemo na kolobarje, zrežemo tudi zelene dele rastline, začinimo s soljo, kisom in z bučnim oljem.

Tofu je, tako kot ostali sojini izdelki, eno najbolj zdravih živil. Vsebuje veliko rudnin, posebno železa, kalcija in kalija, telesu dovaja visokovredne beljakovine, blaži osteoporozo, znižuje krvni tlak in raven holesterola. Predvidevajo, da soja vsebuje rastlinski estrogen, hormonom podobno snov, ki ženske ščiti pred rakom na dojkah, moške pa pred rakom na prostati.

Čebula vsebuje veliko kvercetina (antioksidant), ki naj bi preprečeval raka na želodcu. Polovica sveže čebule na dan zmanjša nevarnost srčnega infarkta in možganske kapi, saj znižuje raven holesterola LDL in deluje proti arteriosklerozi. Deluje protibakterijsko (tudi v kuhani obliki), zdravi prehlade, čisti bronhije, lajša astmo in seneni nahod.

Bučno olje (velja tudi za bučno seme) vsebuje vitamine A, D, E, cink, ki je nujen za zdrav imunski sistem, vitamin B2 (riboflavin), nujen za delovanje vitamina B6 in niacina ter za obnavljanje tkiv; preprečuje tudi vnetja sečnega mehurja in pomaga celo pri povečani prostati.

 

Pomladna solata s kozjim sirom

Za štiri osebe potrebujemo:

- 2 paradižnika
- pest zelenih oliv
- 4 žlice oljčnega olja
- 200 g prosa
- sok ene limone
- 1 žlico vinskega kisa
- 60 g kozjega sira
- pest sveže bazilike
- pest drobnjaka
- šopek rukole
- sol
- poper

Proso prelijemo z vodo, solimo, skuhamo do mehkega in ohladimo. Paradižnik in kozji sir narežemo na koščke ter skupaj s prosom in olivami stresemo v skledo. Pazljivo premešamo, dodamo nasekljano baziliko in drobnjak. Solatni preliv naredimo iz soka limone, oljčnega olja, soli, popra in žličke vinskega kisa.

Proso je naravni antibiotik, vsebuje več železa kot ostala žita, pa tudi mangan, cink, kalij in vitamine B. Prosena kaša vzpodbuja delovanje ledvic, blaži krče v prebavilih, obnavlja črevesno floro, koristi obolelim za kandidazo ter krepi lase in nohte.

Kozji sir je nepogrešljiv za ljudi, ki so preobčutljivi na kravje mleko, vsebuje veliko kalcija, beljakovin in rudnin.

 

Madžarski kruhek kot priloga k solatam

Potrebujemo:

- 230 g črne moke
- 40 g polnovredne moke
- 30 g sojine moke
- 8 g kvasa
- pol žličke sladkorja
- sol
- oljčno olje za pečenje
- strt česen za namaz

V skledico nadrobimo kvas, ga potresemo s sladkorjem, zalijemo z nekaj žlicami vode in pustimo, da na toplem vzhaja. Nato zamesimo testo, ga položimo v skledo in pokrijemo s pokrovko, skledo pa postavimo v pečico in pustimo, da testo pri 50°C vzhaja. Vzhajano testo znova pregnetemo in oblikujemo v 8 hlebčkov, ki naj bodo tako veliki, da iz vsakega lahko dobimo po eno palačinko. Hlebčke postavimo na toplo, da vzhajajo, nato pa jih razvaljamo in popečemo kot palačinke na oljčnem olju. Še tople namažemo s strtim česnom. Na kruhke lahko položimo tudi poljubno zelenjavno oblogo in jih prepognemo.


Jagodna kupa

Za štiri osebe potrebujemo:

- 1 kg jagod
- lonček kisle smetane
- 4 velike žlice sladkorja

Jagode očistimo, operemo in jih z vilicami pretlačimo. Dodamo kislo smetano in sladkor ter vse sestavine med seboj premešamo. Sladica je gotova, k njej se poda tudi žlička stepene sladke smetane.

Jagode vsebujejo skoraj 90 % vode, veliko vitamina C in mineralov, ki krepijo imunski sistem, folno kislino, železo, kalij. Razstrupljajo črevesje, pospešujejo nastajanje krvi in rast celic.

Mateja Meško Kaiser