ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

KO DOBI OTROK V ROKE VŽIGALICE, ŠKARJE, NOŽ IN ŠE VILICE*

Velikokrat imam občutek, da je današnje človeštvo velik otrok, ki je prehitro zrasel. S svojim hitrim razumskim razvojem v zadnjih desetletjih smo si pridobili izredno veliko znanja, ki pa, kot kaže razvoj družbe in planeta, ni v ustreznem razmerju z našo modrostjo, kulturo in empatijo.
Sposobnost uporabe energije atoma nas je pred skoraj stoletjem postavila pred prvo dilemo globalnih razsežnosti. Kljub nekaj povsem nepotrebnim (kot danes kaže zgodovina) eksplozijam atomskih bomb, smo kasneje atomsko energijo pričeli uporabljati kolikor toliko bolj razumno. A čeprav atomske konice še vedno visijo nad usodo človeštva, je malo verjetno, da bi se katerakoli država toliko spozabila, da bi zavestno sprožila verižno reakcijo planetarnega uničenja.

Človeka pa radovednost žene naprej. Vendar ga žene tudi pohlep, zato znanost vse bolj prehaja v službo korporacij, katerih cilj je, skoraj izključno, kopičenje materialnega bogastva. Vase zagledana znanost in sebična poslovnost pa sta nevarna kombinacija. Kot če slepi vodi gluhega. Znanost daje tehnologiji le drobce, ki kažejo del slike, poslovneži pa v gonji po dobičku tehnološke dosežke takoj pretapljajo v denar, še preden je kdorkoli sposoben uzreti celotno sliko vzrokov in posledic.

26. junija 2000 sta takratni predsednik ZDA Bill Clinton in ministrski predsednik Velike Britanije Tony Blair objavila, da je človeštvo razvozlalo človeški genom, kar je pomenilo vrhunec naporov genetike v zadnjem stoletju. A genetika se je že veliko pred tem ukvarjala tudi s praktično uporabo znanja, ki ga je z ogromnimi vložki vseh ekonomsko razvitejših držav silovito in pospešeno pridobivala v laboratorijih širom sveta. Leta 1978 je podjetje Genentech s pomočjo tehnologije rekombinacije genov spremenilo bakterije E. coli tako, da so proizvajale človeški protein inzulin. A to je bil le začetek. Pojavljati so se pričeli projekti najrazličnejših "izpopolnjenih" gensko spremenjenih organizmov, na primer rastline, odporne na zmrzal ter na različne bolezni in škodljivce, ali živali s spremenjenimi lastnostmi, na primer dvakrat večji lososi.

Danijel Rebolj

* po motivu nemške otroške "Messer, Gabel, Schere, Licht sind für kleine Kinder nicht"

 

Celoten članek lahko preberete v tiskani izdaji.