ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

Razlike, ki jih je dobro poznati

BIO - BIODINAMIČNO -  INTEGRIRANO - KONVENCIONALNO

Vsepovsod je slišati o zdravem prehranjevanju, zdravi pridelavi hrane in zdravem kmetovanju. Kaj sploh smatramo za zdravo prehrano? Daleč od tega, kar včasih preberemo ali slišimo po radiu, ko nas nekdo sredi zime pošilja v prodajalne, založene s sezonsko in nesezonsko zelenjavo in sadjem. Glede na to, menim, da je potrebno predstaviti razlike med pojmi eko (v tujini bio ali tudi organic), biodinamično, integrirano in konvencionalno v povezavi z omenjenimi področji.

Izbira ekološke ali še bolje biodinamično pridelane hrane namreč ni več opcija, ampak potreba današnjega časa. S takšno izbiro hrane našemu "zdravemu egoizmu" ne priskrbimo le dovolj okusne in zdrave hrane, temveč je to tudi prevzem naravnanosti, ki ima tudi moralno in socialno vrednoto.

Z uživanjem eko hrane protestiramo proti gospodovalnemu načinu kmetovanja danes - kamor sodijo nespametna uporaba pesticidov, intenzivna obdelava, ki temelji na monokulturah, spodbujanje uporabe mehanizacije in spreminjanje živali v stroje. Ne le da tako kmetovanje proizvaja hrano slabe kvalitete, ampak naredi zemljo sterilno, onesnažuje vodo in ozračje, krči bioraznolikost in načenja zdravje kmetovalcev in vseh, ki to hrano uživajo, posredno pa vseh živih bitij na zemlji. Tak način kmetovanja običajno imenujemo konvencionalen, vendar bi ga bilo bolj pravilno imenovati industrijski ali intenziven. Ekološka in še bolj biodinamična proizvodnja pa sta zavezani proizvodnji hrane visoke kvalitete in zaščiti zdravja potrošnika, kmetovalcev in narave.

Elvira Devetak Zavodnik

Celoten članek lahko preberete v tiskani izdaji.