ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

K novi ekonomiji

MEDSEBOJNA DELITEV V PRAKSI

Doslej smo v dveh prispevkih pod skupnim naslovom K novi ekonomiji razmišljali o nujnosti sprememb, ki so v času razraščajoče krize predvsem na ekonomskem področju več kot nujno potrebne. Teh sprememb se moramo lotiti celostno, predvsem v povezavi z etiko in ekologijo. Cilji, ki jih želimo doseči, so blaginja človeštva in življenje v mirnem ter zdravem okolju, kar nam omogoča, da se lahko polno izrazimo kot človeška bitja - vsi, ne le posamezniki.

Da bi to dosegli, smo izpostavili medsebojno delitev kot ključen princip novih medsebojnih odnosov in ravnanj, ki izhaja iz razumevanja, da smo v resnici eno človeštvo, ki živi na enem planetu, ki je naš skupni dom. V praksi moramo izhajati iz globalne ravni, saj se danes reševanja kritičnih globalnih problemov ne moremo (več) lotevati posamično.

Sleherna svetovna država ima presežke dobrin, a ji tudi marsikaj primanjkuje, tudi najbogatejšim med njimi. Ker so današnji trgi predvsem orodje bogatih in močnih, ki si na njih, pogosto s silo ali zvijačo, "odrežejo daleč največji kos skupne planetarne pogače" dobrin, so posledice takšnega sistema logične: lakota, revščina, podnebne spremembe, družbeni in meddržavni konflikti itd. Z ustanovitvijo globalnega sklada skupnih dobrin, v okviru katerega bi se delile globalne dobrine, bi odpravili to največjo anomalijo sodobne družbe in s tem slehernemu prebivalcu planeta omogočili, da lahko zadovoljuje vsaj svoje osnovne potrebe.

Rok Kralj
Odlomki so iz knjige Roka Kralja "Kako deliti dobrine".  Več informacij: kralj.rok@gmail.com

 

Celoten članek lahko preberete v tiskani izdaji.