ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

Veliki učitelji človeštva

KONFUCIJ (551 - 479  pr. n. št.)

Iz zakladnice modrosti tokrat predstavljamo modreca, ki je dosegel tisto, po čemer si ljudje tako prizadevamo v življenju: ubežati zobu časa in brezimnosti znotraj sicer pestre barvitosti človeštva. Vse, kar je nepomembno, sčasoma prekrije prah pozabe, ostane le tisto najbolj žlahtno, kar lahko da človeška duša: resnična modrost.

Za Konfucija lahko z gotovostjo trdimo, da je eden tistih draguljev, ki krasi krono človeštva - kljub temu, da je živel nekoč pred davnimi 2500 leti. V spominu kulturne zavesti Kitajcev je zapisan kot njihov prvi učitelj. Čeprav poznan kot filozof, je bil še bolj poznan po svoji izjemno priljudni učiteljski naturi, skromnosti in molčečnosti. Sam o sebi je pravil, da ni nič posebnega, da je "zgolj ljubil stari vek".

Glavni poudarek njegovega učenja je bil dan procesu, kako postati moder, kako se uresničiti kot človek: "Nasprotje posameznik - družba se izraža kot nasprotje med notranjim občutkom osebne morale in zunanjim izrazom družbene odgovornosti. Pomembnejša je razlika med avtentičnim in neavtentičnim jazom, med delno samorealizacijo in popolno samorealizacijo."

Mateja Meško


Celoten članek lahko preberete v tiskani izdaji.