ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

Psihosinteza

NAŠE PODOSEBNOSTI IN KAKO RAVNATI Z NJIMI

Se kdaj počutite utrujeni brez pravega razloga? Morda opažate, da se v določenih situacijah počutite in obnašate drugače? Kje so razlogi za to in kakšni mehanizmi delujejo za tem?

To, da se v različnih situacijah obnašamo različno, je način, kako se naša osebnost prilagodi različnim odnosom  in različnim ljudem. Povsem normalno je, da se obnašamo drugače do svojih družinskih članov, ko smo doma, ter  drugače, ko smo v službi in imamo drugo vlogo.  Psihosinteza tem različnim vlogam, v katere vstopamo v različnih situacijah, pravi podosebnosti. Ne gre namreč samo za vloge, ampak gre za kompleksne strukture znotraj naše psihe, ki delujejo relativno samostojno. Zato se tudi imenujejo pod-osebnosti. Vsaka podosebnost ima svoj način izražanja, svoj način komunikacije, svoje občutke, želje, svoja prepričanja. Podosebnost ima lahko čisto svoje vrednote, ki jih zagovarja v točno določeni vlogi, recimo v službi. Lahko pa so te vrednote, recimo, ko sem doma, tudi drugačne, zato govorimo o podosebnosti, ker zajema en del človeka od fizične ravni, čustev do misli. Skratka, celotna struktura človekove osebnosti je zajeta v njej. Ker je telo eno samo, podosebnosti pa je več, si ga morajo deliti. Lahko opažamo, da v določeni vlogi uporabljamo obrazno mimiko, ki je drugačna od siceršnje. Ali pa se spremeni naš ton glasu. Celo jezik, besede, ki jih izbiramo, so drugačne. Tudi barva glasu je lahko drugačna. Podosebnosti sicer uporabljajo isto telo, ki pa si ga prilagodijo.

V vsakem izmed nas je bogastvo malih jazov.

Za vsako situacijo na nek način, nezavedno, izdelamo svojo podosebnost. Okrog vsake lastnosti, ki je del našega značaja, se zgradi ali pa organizira čustveno-miselna substanca preko katere se izražamo. To so zelo močne, žive in realne strukture, ki se nenehno prerivajo in borijo za to, katera se bo v določenem trenutku izražala skozi naše telo. Lahko imamo občutek, da smo konsistentni, zato ker imamo eno telo. Notranje pa smo zelo raznoliki, zelo bogati, imamo veliko različnih delov sebe, ki jih ne poznamo in dostikrat ti različni deli nas upravljajo z našim življenjem. Pri razcepljeni osebnosti so opazili zanimivo dejstvo, da ima ta oseba v eni identiteti perfekten vid, v neki drugi podosebnosti pa potrebuje dioptrijo. V tem primeru vidimo, kako močan vpliv ima notranja psihološka konstitucija na našo fizično realnost.

Barbara Škarja

Celoten članek lahko preberete v tiskani izdaji.