ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

Čustva

Kako obvladati morski val?

Vsak izmed nas se je že znašel v situaciji, ko so nas tako močno preplavila čustva, da si tisti trenutek nismo znali pomagati. Čustva so lahko tako hitro planila na dan, da so presenetila celo nas same. Lahko pa so ta čustva ostala v nas, vendar vsekakor ne neopazno: bolečine v želodcu, glavoboli, utrujenost in druga stanja so pogosto znamenja neizraženih čustev. In tisti trenutek si želimo, da bi znali s čustvi ravnati drugače.

Predstavljajmo si čustva kot morski val, ki ima svojo moč, svojo energijo. Včasih je ta val majhen, nežen, komaj opazen ali je gladina morja celo povsem mirna. Včasih pa mu nevihta da večjo moč in je lahko zelo nevaren. Nemalokrat smo ob tem prizadeti sami in drugi v naši bližini. Ko val močnega čustva mine, spoznamo, da bi lahko ravnali drugače. Vendar v trenutku, ko na nas pritisne sila čustev, ne zdržimo napetosti in ta energija se izrazi z besedo, ki je ponavadi boleča za druge in kasneje tudi za nas same. Pogosto je to čustvo jeza. Vendar ni nič manj enostavno včasih razumeti čustev žalosti, strahu, zavisti, celo veselja.

Na čustva lahko pogledamo kot na energijo, ki je v nas. Vsako energijo lahko uporabimo za konstruktivne ali destruktivne namene. Odločitev, kam in kako bomo to energijo usmerjali, je v vsakem posamezniku. Težava pri obvladovanju čustev je, da posameznik še ne zmore prevzeti odločitve, kaj bo s čustvom naredil, ker je čustvo močnejše od njega. V sebi še nima stabilne točke, iz katere bi lahko to čustvo opazoval, raziskoval njegovo sporočilo in se v skladu s tem odločil, kaj naj z njim naredi. To lahko najbolje vidimo pri otrocih. Otrok v navalu jeze kriči, razmeče igrače, joče, se upira. Ko je žalosten, išče tolažbo, objem, v katerem bo lahko izjokal svojo izgubo. Otrok potrebuje starša, odraslo osebo, nekoga, ki mu je zelo blizu, da mu pomaga izraziti in obvladovati določeno čustvo. Otrok se s tem uči ravnanja s čustvi. Odrasli potrebujemo stabilno točko v sebi, našega notranjega opazovalca, da lahko s čustvi pravilno, predvsem pa konstruktivno ravnamo.

Neprimernega ravnanja in izražanja čustev je veliko: neobvladani izbruhi, potlačevanje čustev, zanikanje, ogrožajoče sporočanje, različne oblike nasilja, ki jih neobvladana čustva sprožijo. Nasilje lahko izvajamo nad drugimi, lahko pa tudi nad seboj in to predvsem takrat, ko si za čustva ne vzamemo čas ali jih ne želimo videti, sprejeti in razumeti.

Pri delu z ljudmi smo v nenehnem stiku s čustveno energijo: svojo in druge osebe. Na primer, učitelj v razredu je v objemu čustev otrok. Prav ta so včasih tako zahtevna in težko obvladljiva, da je pred učiteljem velik izziv. Vsekakor bo učitelj lažje obvladoval čustva v razredu, če obvladuje in razume svoja čustva, predvsem pa jih zna usmeriti v kreativno smer. Naj naštejem nekaj pomembnih korakov, ki nas pripeljejo do tega:

  • Bodimo pozorni na dogajanje v nas in ne odrivajmo neprijetnih občutkov iz polja zavednega.
  • Ko se čustva zavemo, si zanj vzemimo čas, kajti za nas ima dragoceno sporočilo: opazujmo ga, opazujmo kaj se v našem telesu dogaja tisti trenutek, kakšno moč ima, kaj nam sporoča o nas samih.
  • Ko čustvo do neke mere spoznamo, ga sprejmimo, kajti je del nas, četudi včasih to pomeni preživeti nekaj trenutkov v napetosti, v notranjem ali zunanjem konfliktu.
  • Če je čustveni val močan, poskrbimo, da bo nastala napetost dobila možnost izraza brez ogrožanja sebe in drugih. To je lahko tek, pisanje, risanje, sprehod,  pogovor z osebo, ki nam je blizu in nas razume.
  • Objemimo svoja čustva z ljubeznijo, četudi se nam zdijo neprimerna in grda, kajti s časom bomo razumeli njihovo sporočilo.
  • Poskušajmo čustva izražati, poiščimo načine, ki so za nas in naše bližje neogrožajoči ter si podelimo svoja doživljanja.
  • Sprejmimo odgovornost za svoja čustva in njihove posledice.
  • Vztrajajmo nekaj časa v tem, da čustvo opazujemo, kajti s tem krepimo točko notranje stabilnosti in ravnovesja.
  • Tisti, ki čustva zadržujete v sebi in jih ne izražate, si zadajte kot izziv, da se v bodoče potrudite o svojih čustvih spregovoriti.
  • Tisti pa, ki čustva brez težav izrazite, včasih celo preveč, prehitro in ogrožajoče, poskusite to energijo zadržati v sebi in jo izraziti kasneje.
  • In za konec še to: začnimo trenirati obvladovanje in izražanje čustev tam, kjer se počutimo varne in je napetosti manj. Počasi se bodo sposobnosti širile tudi v bolj zapletene odnose in situacije.

Rožana Grdina