VSEBINA
|
BIOENERGIJA, ETER, ZNANOST IN DRUŽBA
O bioenergiji različne tradicije govorijo že tisočletja, v zadnjih letih smo priča razmahu zdravilskih praks, ki delajo s pomočjo bioenergije, a vendar uradno takšne oblike energije ne poznamo in je zato tudi ne sprejemamo. Nekateri celo ovirajo njeno odkrivanje.
V Soutripanju ste lahko že marsikaj prebrali o bioenergiji in biopolju, tudi v zimski številki je bil objavljen članek o tem, kako obogatiti svojo bioenergijo. Kaj ni zanimivo, da o bioenergiji različne tradicije govorijo že tisočletja (Kitajci o či-ju, Indijci o prani, v krščanski tradiciji je lastnost vseprisotnega duha, v nekaterih ezoteričnih tekstih etrska energija itn.), v zadnjih letih smo priča razmahu zdravilskih praks, ki delajo s pomočjo bioenergije, a vendar uradno takšne oblike energije ne poznamo in je zato tudi ne sprejemamo? V času, ko v Sloveniji pripravljamo zakon o zdravilstvu, se krešejo mnenja (bolje rečeno prepričanja) o tem, ali je zdravilstvo šarlatanstvo ali ne, prav zato, ker ne poznamo principov, po katerih deluje, zato tudi ni metod za preverjanje učinkovitosti in preprečevanje zlorab. Medicina, katere namen je zdravljenje ljudi, pa se obnaša arogantno (s posameznimi izjemami) in ne kaže interesa, da bi v tej smeri raziskovala in doprinesla k integraciji učinkovitih spoznanj na področju zdravilstva in svoje znanstvene podlage.
Poglejmo, kako je prišlo do sedanjega stanja, kaj lahko naredimo v prihodnje ter kakšna vizija sveta nas čaka, ko bo znanosti uspelo priti do enega najpomembnejših odkritij v njeni zgodovini, ko bo z roko v roki s politiko in gospodarstvom omogočila dvig družbe na novo stopnico ozaveščenosti in kakovosti življenja. Bioenergija je namreč neposredno povezana s še neodkritim subtilnim poljem, katerega razumevanje nam bo pomagalo razumeti naravo zavesti, procese rojstva in smrti, energijski ustroj žive in nežive narave, prišli bomo do novega, neizčrpnega in naravi prijaznega vira energije in še marsikaj.
V nadaljevanju bomo zato govorili o subtilnem polju, ki je znano tudi pod imenom eter in je nosilec bioenergije. Ko govorimo o živi naravi, to subtilno polje imenujemo biopolje, ker je prilagojeno biološkim organizmom in je aktivno ter dinamično, medtem ko je pri neživi materiji pasivno in stabilno - pri tem je bolj stabilno pri trdnih snoveh in manj pri plinih in tekočinah. Na slednji lastnosti temeljita homeopatija in infopatija, ki smo jo razvili na Inštitutu BION.
Odkrivanje etra skozi zgodovino
Že zgodnji grški pesnik Hesiod (700 pr. n. š) opisuje Eter kot bitje najvišjih nebes, katerega mati je Nix (Noč), oče Erebus (Tema), sestra pa Hemera (Dan). V Higinijevih pripovedkah je Eter sin Kaosa, Neustvarjenega. Kaos je pomenil temo, odsotnost dneva. Kaos je bil pred vsem, iz Etra pa so nato vstali Nebesa, Zemlja in Morje. Predsokratiki so zamenjali Kaos s Helijem, ki je postal gospodar Etra in Hada. Helij naj bi bil obkrožen z vseh strani z Etrom. Če te prispodobe abstrahiramo, lahko zaključimo, da je eter po grški in rimski mitologiji predstavljal prvobiten medij, ki je omogočil nastanek materije v trdni, tekoči in plinasti obliki.
Anaksagora Klazomenski (500 pr. n. š) je predstavil dva principa - Kaos in Nous, za dva tipa substanc - Zrak in Eter. Kaos je predstavljal princip stalnega gibanja, Nous pa princip nemerljivega oz. nespoznavnega - tako glede reda ali nastanka. Vsa materija bi naj bila zgrajena z inteligenco Etra. Kasneje so iz Nousa izpeljali filozofski koncept Razuma.
Aristotel je pojmoval eter kot najfinejšo substanco, ki napolnjuje prostor - kot peti element, poleg zraka, vode, ognja in zemlje. Pri tem je izhajal iz prepričanja, da narava ne potrebuje vakuuma ali niča. Eter je tako postal znan kot 'kvintesenca' kot nekaj primarnega in nujnega.
V času renesančne misli so se začeli oblikovati znanstveni koncepti etra. Spinoza je govoril o vseobsežni substanci, Descart je omenjal vrtinčasto zasedbo prostora, znana je Leibnizova monistična teorija monad, ki so večne, avtonomne, nimajo sestavnih delov, imajo svoje zakone in odražajo v sebi naravo celote. Za nadfizično resničnost so to, kar so atomi za fizično.
Te različne sistemske misli imajo skupen koncept nemerljive substance, ki oživlja fizično realnost, in so predhodnica sodobnim teorijam etra.
Opisovanje statičnega etra, ki so si ga predstavljali mehanično, kot iz fine želatine, izhaja še iz časov Newton-a (konec 17. st.). Newton je povedal, da ne ve, ali je eter sestavljen iz delcev ali ne; če vsebuje delce, morajo biti ti izredno majhni, celo manjši od delcev svetlobe.
V fiziki 19. st. je predpostavka o statičnem etru, ki nosi svetlobo, povezovala Maxwellovo elektromagnentno teorijo in Newtonovo mehaniko. S tem se je začela kratka doba klasičnega etra, o katerem so govorili Young, Maxwell, Kelvin, Lodge, Lorentz idr.
V prvi polovici 19. st. je baron Karl von Reichenbach, priznan kemik, raziskoval vitalno energijo, življenjsko silo, ki jo je poimenoval odska sila ali od. Znanstvenike, ki so iskali življenjsko silo, ta bi naj oživljala neživo materijo, imenujemo vitaliste.
Težave ob odkrivanju etra
V 2. polovici 19. stoletja sta raziskovalca Michelson in Morley izvedla eksperiment, ki so ga vse bolj izpopolnjenega ponavljali še v 20. stoletju. Ta eksperiment je podrl predstavo o klasičnem statičnem etru, ki bi naj nosil svetlobo. Ker so že poznali hitrost gibanja Zemlje in njeno rotacijo okrog osi, so sklepali, da mora biti eter zaznaven, ko gre Zemlja skozenj, saj bi moralo priti do etrskega 'vetra'. Z analizo povratne hitrosti svetlobe v različnih smereh in ob različnih časih so nameravali izmeriti relativno gibanje Zemlje glede na eter. Prvi rezultati so bili minimalni, toda bolj natančno ko so ti poskusi potekali, bolj je šla sprememba proti čisti ničli. Pri tem je ironično, da sta želela Michelson in Morley dokazati, da eter obstaja in sta se zato lotila tega eksperimenta. Čeprav je ta eksperiment ovrgel zgolj koncept statičnega etra, ki prenaša svetlobo, je pomembno vplival na močan, še danes prisoten vzorec, da etra preprosto ni.
Dodaten udarec je odkrivanje etra doživelo ob Einsteinovi teoriji posebne relativnosti, ki je tudi teoretično zavrnila koncept klasičnega etra. Ta zavrnitev je sovpadala z uveljavljanjem koncepta polja - od Faradaya, Maxwella, do Einsteina in kvantne dinamike. Vendar Einstein ni zmeraj zavračal etra. Med 1910 in 1925 je predlagal, da smatramo eter kot lastnost praznega prostora, ki ima celo določene fizikalne zakonitosti. Kasneje je ta miselni pristop ovrgel.
Znan raziskovalec bioenergije je Wilhelm Reich. Velik del življenja je bil cenjen psihoanalitik, ki je bil osredotočen predvsem na strukturo značaja. Promoviral je zdravo spolnost, kontracepcijo in splav, kakor tudi nujnost ekonomske neodvisnosti žensk, zaradi česar je po eni strani pustil globok pečat pri nekaterih sodobnih mislecih, po drugi pa sprožal močne odpore pri nasprotnikih. Velik del življenja je posvetil odkrivanju oblike energije, ki prežema atmosfero in živo materijo. Poimenoval jo je orgon. Gradil je orgonske akumulatorje, v katerih so pacienti lahko sedeli in sprejemali energijo, poleg njih je gradil tudi usmerjevalnike orgonske energije - 'cloudbusterje', ki bi naj zgoščali oblake in spodbudili dež.
Religijski fundamentalisti so ga napadali, češ da si upa drezati v izvor življenja. Resnici na ljubo Reich ni bil dober naravoslovec, večkrat je prehitro in prenaivno sklepal na podlagi opazovanj, tudi preveč konfliktne teme je odpiral na psihološkem področju, da bi mu prisluhnili na področju odkrivanja nove, orgonske energije.
Leta 1941 je Reich prepričal Einsteina, da bi skupaj testirala orgonski akumulator. Slednji se je strinjal, da če bi v njem temperatura objekta narasla brez očitnega vira toplote, bi to bilo fantastično odkritje v fiziki. To bi lahko vodilo v izgradnjo perpetuum mobile in spremembo zakonov termodinamike. Prvi poskus je bil uspešen. Vendar je Einsteinov kolega z Univerze Princeton razložil fenomen s tokom termalne konvekcije. Einstein je nato potrdil, da bi eksperiment lahko razložili s konvekcijo. Njegov asistent je kasneje naredil še nekaj eksperimentov, nato pa je Einstein zaključil, da je ta zadeva povsem pojasnjena. Zaradi Einsteinovega slovesa je imel tak zaključek močan vpliv na prihodnost odkrivanja etra.
Leta 1956 je ameriško sodstvo Reicha poslalo v zapor, ker je kljub sodni prepovedi še naprej prodajal orgonske akumulatorje. Njegove orgonske naprave so razbili, njegove knjige pa sežgali. Proti koncu 1957 je v zaporu umrl, dva dni pred možno pomilostitvijo.
Sodobno raziskovanje etra
V današnjem času so pri teoretskem dokazovanju etra dejavni Tiller (lastna teorija etra, izdelal je napravo, ki s pomočjo človekove pozornosti spreminja lastnosti vode, npr. pH), Correa (lastna teorija etra, leta 2006 je patentiral motor, ki uporablja etrsko energijo), Aspden (lastna teorija etra) in drugi. Njihovi pristopi so fizikalni, saj je fizika kot veja znanosti namenjena spoznavanju materije, energije, prostora in časa. Nobena od teh teorij še ni dokončna, niso še skladne med sabo in z obstoječo fiziko, zato se še niso mogle uveljaviti.
Posredno prihaja do odkrivanja nove oblike materije in energije tudi prek raziskav črne materije in črne energije. Po izračunih in na podlagi opažanj so ugotovili, da navadna, znana materija predstavlja le 4,4 % znanega vesolja. Temna materija (to je materija, ki deluje gravitacijsko, vendar nima elektromagnetnega sevanja, zato je ne moremo videti) predstavlja nadaljnjih 23 %. Presenetljivo je, da ostalih 73 % vesolja predstavlja substanca, ki je sploh še ne poznamo. Imenujejo jo 'temna energija'.
Poleg teoretičnih dokazovanj potekajo tudi praktični eksperimenti, ki uporabljajo novo, še neznano obliko energije. Eden najbolj znanih inovatorjev je iz začetka 20. st. Nikola Tesla, ki je govoril o električnem etru, danes so aktivni Tiller, Correa, Naudin (na svoji spletni strani razlaga in prikazuje delovanje svojih naprav, med drugim motor na eter in motor s hladno fuzijo) in Bearden (izdelal je motor na etrsko energijo, ki jo razlaga kot energijo nultega polja, vendar mu je ameriško sodstvo izdalo sodno prepoved proizvodnje zaradi ogrožanja gospodarstva).
Drug pristop k odkrivanju biopolja poteka s strani biologije, kjer je bil dejaven denimo Gurwitsch, ki je v začetku 20. st. prišel do odkritja, da celice komunicirajo med sabo s pomočjo svetlobe (fotonov). Danes je to področje imenovano biofotonika, vidnejši sodobnik je nemški biofizik Popp. Sheldrake in drugi dokazujejo obstoj biopolja, ki vpliva na izoblikovanje kompleksnih organizmov iz začetnih identičnih celic z enakim genetskim zapisom (temu polju pravimo morfogenetsko polje, ker je pomembno za morfogenezo). Morfogenetsko polje srečamo tudi na področju psihologije, pri Jungovem kolektivnem nezavednem.
V laboratoriju PEAR (Princeton Engineering Anomalies Research) z univerze v Princetonu so opazovali vpliv zavesti na generatorje naključnih dogodkov, pri čemer so ugotovili, da lahko človek zavestno vpliva na fizikalne procese ne glede na razdaljo med njim in fizikalnim procesom (podobno demonstrirajo tudi Tillerjeve naprave). Raziskovali so tudi telepatijo, pri čemer je ena oseba opazovala določen kraj, druga oseba, ki ni bila seznanjena z lokacijo prve, pa sprejemala vtise o tistem kraju. Rezultati so bili pozitivni. Laboratorij so pred kratkim zaprli, dejanski razlogi niso znani.
Prenos etrske strukture v vodo je znan s področja homeopatije, pri kateri se aktivna snov razredči v vodi do te mere, da je praktično ni moč zaznati, ob vzporednem stresanju pa se njena etrska struktura prenaša v nestabilno etrsko strukturo vode. Po svetu so poskušali s prenosom prek zvoka, to je počel npr. imunolog Benveniste, ki so ga nato fundamentalistične znanstvene sile uničile. Prenos etrske strukture poljubne materije prek električnih in magnetnih polj v vodo ali drugo tekočino (denimo tekoč polimer) smo razvili na Inštitutu BION. Na tej podlagi smo razvili tudi zdravilsko smer infopatijo, pri kateri dobiva telo iz infopatskih pripravkov informacije za to, da lahko vzpostavi ravnovesje in odpravi določeno težavo.
Opozicija
Obstaja več centrov, ki imajo realno moč in jo uporabljajo za onemogočanje odkrivanja etra (in s tem novih načinov zdravljenja, novih virov energije, novih pogledov na življenje in smrt, na zavest itn.). Mednje sodijo velika energetska podjetja, ki menijo, da če bi v tem trenutku vpeljali novo energijo, bi to pomenilo zlom svetovne ekonomije. Farmacevtska podjetja si zagotavljajo monopol na področju izdelave zdravil. Bivša urednica medicinske revije New England Journal of Medicine, gospa Angell, je recimo javno okrcala farmacijo, da je postala primarno marketinški stroj, ki napade vsako institucijo, ki se ji postavi po robu. Takšnih kritik farmacije iz medicinske stroke je vse več.
V znanosti obstajajo mnoge fundamentalistične skupine in posamezniki, značilen primerek je odbor CSICOP (Committee for Scientific Investigation of Claims of the Paranormal - Odbor za znanstvene preiskave trditev paranormalnega). To je oblika psevdoznanstvene organizacije, ki dela na osnovi predsodkov, mnenj in pristranosti, da bi za vsako ceno preprečila odkritje dokazov ali teorij, ki so na seznamu njihovih nezaželenih tem (spomin vode, parapsihološki fenomeni itn.). Ko so odbor ustanovili leta 1976, je CSICOP skušal narediti znanstveni pohod po vseh tovrstnih področjih, ki pa se je sprevrgel v farso in škandal. Sklenili so namreč, da bodo najprej napadli statistične izračune francoskega matematika Michela Gauquelina, čigar delo je dokazovalo določene vidike astrologije. Vendar je CSICOPov preiskovalec Dennis Rawlins, ki je bil v vlogi statistika in je bil edini astronom v svetu CSICOPa, kmalu javno oznanil, da daje odpoved, ob tem pa je tudi obtožil CSICOP umazane manipulacije z dejstvi, ker jim brez manipulacije ne bi uspelo dokazati, da se Gauquelin moti.
Predstavniki CSICOP so tudi uničili (skupaj s sodelavci pri eminentni reviji Nature) prej svetovno znanega mikrobiologa Jacquesa Benvenista, ki je prišel po naključju pri svojem delu do fenomena spomina vode (njegovo zgodbo sem opisal v prispevku 'Prebudimo heroja v sebi' v jesenskem Soutripanju 2005).
Kako naprej?
Da se zmanjša moč opozicije, je potrebna pobuda dovolj velikega števila ljudi (kot je bil primer z zakonom o zdravilstvu) za raziskovanje novih oblik energije za reševanje okolja, za nove pristope k zdravljenju in nova zdravila itn. S tem se bo pozornost gospodarstva usmerila v ta področja.
Znanstveniki moramo vztrajati pri pobudi za oblikovanje ustreznega raziskovalnega področja (npr. bioelektromagnetika), ki bi omogočalo ustrezno financiranje raziskav, kajti pomanjkanje financ je danes ključen problem pri raziskovanju etra.
Vizija
Odkritje in znanstveni dokaz etra bi imela številne koristne posledice za človeštvo:
- temeljne spremembe naravoslovnih znanosti in oblikovanje novih vej znanosti
- razumevanje povezav med organizmom (možgani) in zavestjo
- razumevanja procesov spočetja, rojstva in smrti ter razvoj instrumentov za spremljanje dogajanja
- razvoj metod za pridobivanje proste energije, ki ne bo v lasti institucij ali posameznikov, ampak vseh ljudi, kar vodi v propad naftnih in elektro monopolov, s tem v konec mnogih vojn, v preoblikovanje gospodarstva in nove možnosti za danes nerazvite
- konec zastrupljanja planeta
- razumevanje praks zdravilstva in integracije konvencionalne ter alternativne medicine
- novih oblik transporta: teleportacije, etrsko gnanih in kasneje etrskih vozil
- postopno ukinjanje cest in vračanje prostora naravi
- pridobivanja novih informacij, shranjenih v etru, ki so nam sedaj nedostopne. Na tej podlagi se bodo spremenili tako zgodovina (kot znanost) kot tudi pravosodje (ugotavljanje krivde).
To je le nekaj posledic, ki nas čakajo ob odkritju etra (biopolja, bioenergije). Ali so dovolj privlačne, da se nam izplača resno in odgovorno zavzeti zanje?
dr. Robert Leskovar
Inštitut BION, Ljubljana
[Na vrh strani]
|