ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

Šah življenja

ČESA NAS LAHKO NAUČI ŠAHOVSKI MOJSTER?

Piše se leto 1909. Moški se sprehaja znotraj kroga, ki ga tvori 28 šahovnic. Za dve do tri sekundi se ustavi pri vsaki, jo pogleda in naredi potezo. Na zunanjem obodu sedi množica igralcev, ki skušajo narediti svojo potezo, preden on pride ponovno naokrog. Rezultat: 28 zmag. Moškemu je ime Jose R. Capablanca, prihaja s Kube in je svetovno znani šahovski mojster.

Predstava je bila del turneje, na kateri je Capablanca dosegel 168 zaporednih zmag. Spraševali so ga, kako je lahko igral tako dobro in tako hitro. Kako daleč naprej je lahko predvideval v teh omejenih pogojih? Njegov odgovor je bil kratek: "Vidim samo en korak naprej. Vendar je to vedno pravi korak."

Tudi naše vsakodnevno življenje se sestoji iz številnih 'šahovnic', na katerih vlečemo boljše ali slabše poteze. Vzemimo na primer partnerski odnos, delovno področje, različne projekte znotraj tega, pa vzgoja otroka, skrb za zdravje, hobiji - vsako od teh področij in situacij je ena šahovnica. In mi, 'veliki šahisti', kako igramo? Včasih nas kakšna igra, delo, na primer, povsem potegne vase, tako da pozabimo na vse ostale. Včasih se kakšna igra zdi povsem enostavna, zlahka vidimo situacijo vsaj pet korakov naprej, potem pa se zgodi, da nam nepričakovana poteza na drugi strani pokvari načrte. Obstajajo igre, nad katerimi smo morda že zdavnaj obupali - da bomo kdaj shujšali, na primer, da bo naš odnos s sodelavci bolj ustvarjalen, da bomo obvladali svoje izbruhe jeze in kričanja ... Igra zna biti tudi naporna, posebej takrat, ko hočemo imeti nadzor nad vsemi različnimi polji življenja hkrati. 

Barbara Novak Škarja


Celoten članek lahko preberete v tiskani izdaji.