ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

Psihosinteza

TRANSPERSONALNO JEDRO ČLOVEKA IN NJEGOVA VLOGA

Namen prispevka je predstaviti psihosintezo, ki se od drugih psiholoških šol in praks loči po tem, da predpostavlja obstoj višjega ali transpersonalnega jaza. S tem se dotika področja filozofskega in religioznega, vendar ne z namenom, da bi posegala vanj, ampak zato, da bi ga integrirala v celovito in praktično uporabno vedenje o človeški naravi. Psihosinteza v svojem pristopu k raziskovanju človekove psihološke narave ostaja znanstvena. Prizadeva si za odprtost in živost, zato se izogiba prezgodnjim teoretskim zaključkom in sistematizaciji. Spodbuja k raziskovanju tistih področij, ki so bila doslej zaradi redkosti, nenavadnosti ali izrazite subjektivnosti zanemarjena.

Kaj je psihosinteza in kako je nastala?

Ideja za psihosintezo se je porodila v glavi italijanskega psihiatra in psihoterapevta Roberta Assagiolija kot posledica nezadovoljstva z obstoječimi pristopi in načini reševanja človekovih eksistenčnih problemov. Psihosinteza je sistem, ki je odprt za povezovanje vsega vedenja, ki ga imamo kot človeštvo o svoji naravi, in tehnik, ki nam lahko pomagajo pri našem razvoju. Vključuje spoznanja z različnih področij, med katerimi so najpomembnejša:
- psihosomatska medicina, ki je osvetlila vpliv psiholoških dejavnikov na težave organskega značaja
- psihologija religije, ki raziskuje različne manifestacije religiozne zavesti in mističnih stanj
- raziskovanje nadzavednega (intuicije, iluminacije), izvora genialnosti in kreativnosti
- parapsihološke raziskave, ki potrjujejo obstoj nadnaravnih psiholoških sposobnosti, kot so izvenčutna zaznava, telekineza, telepatija in prekognicija
- vzhodna psihologija (predvsem indijska), ki temelji na neposrednem notranjem uvidu ršijev (vidcev)
- psihologija osebnosti in njen holistični pristop
- socialna psihologija
- psihiatrija
- antropološke študije človeka
- aktivne tehnike za zdravljenje in razvoj osebnosti (hipnoza, sugestija, avtosugestija, avtogeni trening, meditativne tehnike, psihodrama, skupinske terapije, trening mišljenja, spomina, imaginacije in volje).

Barbara Škarja

Celoten članek lahko preberete v tiskani izdaji.