ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

Prehrana

SEDEM ŽIT ZA SEDEM DNI V TEDNU

Kako se prehranjevati z žiti, ki so vrelec življenja? Ponovno moramo vzpostaviti povezavo s silami, ki so vplivale na njihov razvoj in izgradnjo ter povrniti hrani sakralnost.

Številka sedem nas spremlja in povezuje z veliko stvarmi: sedem je mavričnih barv, not v glasbi, planetov. Sedem je tudi dni v tednu. V različnih jezikih so dnevi poimenovani po planetih: Sunday, Sonntag - sončev dan, nedelja, Monday, Lunedi - lunin dan .

V antiki je bilo vsakemu planetu (takrat so bili poznani Sonce, Luna, Mars, Merkur, Saturn, Jupiter in Venera; Uran Pluton in Neptun so bili odkriti kasneje) dodeljeno določeno žito. Ko torej rečemo "jesti v ritmu s tednom", si lahko razlagamo, da naj bi človek vsak dan v tednu zaužil žito, ki pripada določenemu dnevu. Hkrati pa je to žito povezano z delovanjem posameznih telesnih organov, jih vzdržuje in krepi. 

Ponedeljek - riž - Luna

Luno zaradi izmeničnih faz povezujejo z reprodukcijo, v ritmu tedna pa so jo v antiki povezali s ponedeljkom. Žitarica za ta dan je riž, osnovna hrana prebivalstva na Vzhodu, saj sodi med najstarejše gojene rastline in ga poznajo več kot 5.000 let.

Polnovreden riž vsebuje veliko lahko prebavljivih ogljikovih hidratov, manj beljakovin in zelo malo maščob, vitamine B1 in B2, mineralne in balastne snovi. Ne vsebuje glutena, zato je primeren za bolnike s celiakijo.

Torek - ječmen - Mars

Marsu, antičnemu bogu vojne, je bil dodeljen torek, dan poln aktivnosti. Ječmen je v antiki veljal za žito, ki v telesu spodbuja sile in bistrost razuma, Mars pa je skrbel za delovanje žolčnika.
Ječmen vsebuje ogljikove hidrate, beljakovine in malo maščobe, veliko balastnih snovi, kalcija, kalija, magnezija, železa, bakra, cinka, fosforja in silicija, vitamine iz skupine B. Pomemben je zaradi silicija in sladkorja. Silicij utrjuje veziva in sklepne vezi (pomembno za otroke in mlade, posebno če imajo probleme z držo). Rastlinska sluz ječmena je zelo pomembna v dietetiki, saj blaži vnetja želodca in črevesne sluznice. Priporočljiva je tudi v primeru slabega počutja in vročinskih stanj. Ječmenova kaša pomaga tudi pri boleznih želodca in prebavnih motnjah. 

Elvira Devetak Zavodnik

Celoten članek lahko preberete v tiskani izdaji.