ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

Eliksir - šola zdravja

ČELNA ČAKRA

Čelna čakra je nadzorna čakra in to pove že njeno ime adžna - ukaz, usmerjanje. Ko nadziramo sebe, nadziramo svoje življenje. To je moč čelne čakre. Energija bo tekla tja, kamor veleva čelna čakra. V tem je skrivnost življenjskega uspeha.

Kdo pa tebe nadzira?

Telo je povezan in usklajen sistem. Ko se spremeni en del, se spremeni celota. Ko skrčimo eno samo mišico v telesu, avtomatično sledijo druge in celota se prilagodi spremembi v enem delu. Ko začnemo teči, se zgodi niz povezanih sprememb v telesu. Poveča se srčni utrip, dihanje postane globlje, mišice postanejo bolj prekrvavljene, izločati se začnejo hormoni, ki povečujejo nastajanje glukoze v jetrih, telo se začenja segrevati, odvečno toploto začenja oddajati z znojenjem .  Tudi čakre so povezan sistem. Nobena ne deluje sama zase, marveč se na spremembo v eni čakri odzovejo tudi druge in se prilagodijo.

Nadzorna čakra - nadzorni center

Čelna čakra je tista, ki usklajuje delovanje večine čaker. Čelna čakra je nadzorna čakra in to pove tudi njeno ime v sanskrtu - adžna, kar pomeni ukaz, usmerjanje. Njena pomembna naloga je, da usmerja in nadzoruje druge čakre in energijske ali pranske tokove v telesu. Simbolično je čelna čakra jezdec, ki drži v rokah vajeti pranskih tokov.  Nadzoruje pretakanje prane in nadzoruje delovanje drugih čaker. To je tudi vloga razuma. Razum usmerja vse stvari, razum vse nadzoruje. Zato je čelna čakra ambasador razuma.

Hipofiza - kraljica žlez

Ker je nadzorna čakra, ni čudno, da je z njo povezana žleza hipofiza. To je drobna žleza, velika kot fižolček, ki je približno v sredini glave v višini oči. Kljub majhnosti je zelo pomembna in ji pravijo kraljica žlez. Izloča namreč številne pomembne hormone, ki nadzorujejo delovanje drugih žlez z notranjim izločanjem.
Hormoni so kemični prenašalci informacij, ki se sintetizirajo v določenih tkivih in se sproščajo v kri, po kateri pridejo do tarčnih organov ter v njih stimulirajo odgovor. Njihove naloge so:
- omogočijo telesni, spolni in mentalni razvoj
- usklajujejo aktivnosti organov in jim omogočajo prilagoditev aktivnosti glede na potrebe
- vzdržujejo konstantno notranje okolje.

Hormoni delujejo v zelo majhnih količinah in se izločajo po potrebi. Uravnalni mehanizem za količino hormona je negativna povratna zveza (feedback).

Hipofiza izloča hormon tirotropin, ki spodbuja delovanje ščitnice ter s tem vpliva na presnovo in na uravnavanje telesne temperature. Kortikotropni hormon vpliva na izločanje nadledvičnih žlez in je zato zelo pomemben pri stresnih odzivih. Izloča tudi endorfine ali hormone sreče, ki imajo analgetični učinek ter vplivajo na izboljšanje razpoloženja. Poleg tega izloča rastni hormon, ki vpliva na telesno rast in sintezo beljakovin. Med pomembnimi hormoni so tudi tisti, ki vplivajo na spolne žleze in njihov razvoj.

Motnje čelne čakre

Napetosti v čelni čakri bodo povzročale težave v področju čelne čakre. Sem spadajo težave z očmi in z vidom, pa tudi ušesi in sluhom. Ker napetosti v čelni čakri motijo pretok bioenergije, bo imunski sistem na tem področju šibkejši in je večja verjetnost za vnetja sinusov. Napetosti v čelni čakri bodo povzročale energijske napetosti v okoliških živcih, zaradi česar bo hitreje prišlo do vnetij živcev (nevritis). Prav tako bodo motnje v čelni čakri vplivale na ožanje in širjenje žilja in na nihanje pritiska v glavi in s tem povzročale glavobole in migrene.

Nadalje motnje v čelni čakri in biopolju bodo povzročale motnje v raznih možganskih strukturah. Zaradi tega bo stik med možgani in zavestjo (zavestno vejo sutratme) šibkejši, to pa je pogost vzrok nenormalnih razelektritev v možganih in s tem epilepsij. Če je stik med možgani in zavestjo samo ošibljen, pride do manjših napadov (petit mal) oziroma do občasne odsotnosti ali absence. Pri velikih napadih (grand mal), ki so posledica intenzivnejših motenj v čelni čakri, pa prihaja do dramatičnih simptomov. Neravnovesje v čelni čakri povzroča tudi neravnovesje v hipofizi in s tem bolezni in motnje endokrinega sistema. Zato se lahko težave v čelni čakri kažejo kot težave na drugih področjih, ki jim vladajo druge čakre, na primer motnje v delovanju ščitnice, nadledvičnih žlez, trebušne slinavke (sladkorna bolezen) .

Dva v enem

Čelna čakra nima svoje polarne čakre, kot velja za vse druge, marveč je sama sebi polarna. Zato tudi ni kot druge čakre lotos, marveč ima dve poluti. Dvojnost čelne čakre je povezana z dvema funkcijama, s funkcijo zaznavanja, predvsem videnja (input), in s funkcijo nadzorovanja (output). Dvojnost čelne čakre se kaže tudi v tem, da z njo povezan hipotalamus (centralnoprocesna enota za zbiranje in povezovanje signalov iz različnih virov in njihovo posredovanje hipofizi), ki povezuje živčni sistem z endokrinim žleznim sistemom. Tudi hipofiza je dvojna, en del je žlezni del (adenohipofiza), drugi pa živčni (nevrohipofiza).

Dvojnost čelne čakre pomeni, da nadzoruje in uravnava samo sebe. To pomeni, da je čelna čakra zares prebujena in aktivna šele pozno v razvoju človeka. Ko je človek sposoben nadzirati samega sebe, demonstrira s tem aktivno moč čelne čakre.

Energija sledi mislim

Čelna čakra vpliva na pranske tokove in to se kaže v ezoterijskem zakonu, ki pravi: energija sledi misli. To pomeni, da smer, v kateri človek razmišlja, določa smer pretoka energij. Če človek stalno razmišlja o enih in istih stvareh in jih znova in znova pogreva, se bo tam vrtela tudi njegova energija. Če se nenehno praska, se bo enkrat spraskal do krvi. To je psihosomatika. Psiha (duševnost) vpliva na somo (telo). Vloga čelne čakre pri tem je, da najde izhod, novo smer. Ljudje, ki imajo gibke misli, ki so miselno dejavni in iščejo nove rešitve, zlepa ne bodo imeli psihosomatskih težav. Ljudje, ki imajo šibkeje dejavno čelno čakro, ker je morda še neaktivna ali pa zablokirana, otrpla, bodo imeli več psihosomatskih težav.

Svoboda izbire

Torej je pomembno, o čem in kako razmišljamo. Zdrav razum in zdrave misli so že pol zdravja. Ljudje, ki ohranjajo gibek razum pozno v starost, bodo tudi telesno bolj živahni in zdravi. Zato je s čelno čakro povezana še neka zelo pomembna sposobnost - sposobnost izbire. Človek lahko izbira. Po tem se ločimo od živali. Živali sledijo instinktom, naravnim gonom. Človek pa je bitje, ki ima svobodo, svoboda pa pomeni možnost izbire.

Svoboda se začne v mislih. So ljudje, ki jih okoliščine omejujejo, vendar je njihov razum in njihova misel svobodna. So pa tudi ljudje, ki imajo vse in lahko gredo kamor hočejo, a je njihova misel ujeta v stare vzorce, zamere, bolečine in zato kljub zunanji svobodi niso svobodni, ker njihov razum ni svoboden.

Vizija - poglej naprej

Kje se vidiš čez 5 -10 let? Če človek nima vizij, ga bo potegnila vase depresija. Čeprav smo bitje sedanjosti, živimo za prihodnost. Pazljiva pozornost vidi več, vidi v globino srca in vidi resnico, ki je očem skrita.

Čelna čakra ima še eno čudovito sposobnost - to je čakra vizije. Na to opozarja njen položaj, ki je med obrvmi, na sredi med očmi. Kot so oči povezane z gledanjem, je čelna čakra povezana z videnjem, da vidimo naprej, kaj hočemo, kam želimo priti. Majhni otroci rečejo: "Ko bom velik, bom pilot . zdravnica . imela bom velik vrt s pisanim cvetjem . splezal bom na največjo goro ." Ko to rečejo, se v duhu vidijo, kaj bodo dosegli in kaj bodo postali. Tudi odrasli ravnamo tako: "Poleti se že vidim, kako poležavam na peščeni obali na morju. v petih letih bom doštudirala . trenirala bom športne plese  . na stara leta si bom končno vzel čas za knjige ." Ko si zadajamo cilje, te cilje vidimo pred svojimi notranjimi očmi. Predstavljajo nam vizije, nas motivirajo, da gremo naprej. Te vizije vidimo v čelni čakri.

Vid in depresija

Če človek nima vizij, ga zagrabi depresija. Depresija je nekakšna megla pred čelno čakro zaradi česar ne vidimo več naprej. Človek živi danes, vendar živi za svoje cilje, živi za jutri. Zato pojdimo naprej - poglejmo okoli sebe, kajti v življenju se vedno najde nekaj zanimivega, nekaj, kar nas bo motiviralo, da gremo naprej. Ko nas grabijo turobni občutki, dvignimo pogled v nebo in poiščimo na nebu jasnino. Včasih je tudi med sivimi oblaki nekaj jasnine. Če bodo oči nekaj časa zrle v jasnino, bo jasnina prišla tudi v čelno čakro, v misli in razum. Ko se bo razkadila sivina v mislih, se bo razkadila depresija.

Zberi pozornost

Ker je čelna čakra povezana z razumom, ima še eno pomembno nalogo - to je čakra zbrane pozornosti. Ko smo zbrani, bomo čutili energijo v področju čela, torej v čelni čakri. V prednjem možganskem režnju so središča za mišljenje in nadziranje večine zavestnih dogajanj. Zbranost je pomembna zato, ker osredišči vse naše ravnanje. Brez središča smo kot država brez zakonov in vlade - smo v anarhiji. Naše dejavnosti nimajo središča, zato so raztresene in brezciljne.

Čelna čakra je operativno središče našega življenja, to je središče dnevne pozornosti. Zato krepijo čelno čakro vse vaje, ki krepijo zbranost. Pravzaprav za to niso potrebne posebne vaje, dovolj je, če se sleherni stvari, ki jo počnemo, posvečamo z nedeljeno pozornostjo.  Večopravilnost, ki je danes moderna, torej da hkrati opravljamo več stvari, ni dobra za pozornost. Zaradi tega bo pozornost površna in begajoča. Če pa se posvečamo samo eni stvari naenkrat, bo pozornost mirna in poglobljena. To pa je še kako dobro za zdravje.

Meditacija

Meditacija je imenitna vaja za aktiviranje in razvijanje čelne čakre. Z meditacijo osredotočimo pozornost na eno stvar, ki je objekt meditacije. Objekt meditacije je lahko nekaj resničnega, kot na primer dihanje, lahko pa je tudi nekaj imaginativnega, kot na primer mentalna slika kakega duhovnega simbola. Ko je pozornost vezana na eno stvar, počasi pride do poglabljanja pozornosti oziroma pozornost se začne umikati sama vase. Energijsko to pomeni, da se čelna čakra obrača navznoter od zunanjega centra, ki je pred čelom in predstavlja izhod čakre, proti notranjemu centru čelne čakre, ki je v središču glave in predstavlja vhod v čakro.

Pri večini ljudi je namreč čelna čakra aktivna in prebujena samo v zunanjem centru, ki usmerja pozornost navzven na zunanje stvari. Z meditacijo pa se aktivirajo in prebudijo tudi globlje plasti čelne čakre vse do njenega notranjega centra, središča v glavi. Ko je prebujen notranji center čelne čakre, se lahko meditant  poglablja v notranje subjektivne sfere z enako lahkoto kot zre v zunanje objektivne stvari. Ta proces je postopen in zahteva leta in leta redne vadbe.

Intuicija

Ko je prebujen notranji center čelne čakre, se prebudi intuicija ali razsvetljeni uvid. Zakaj? Ko čelna čakra gleda ven, vidi samo zunanjost stvari, obliko. Oblika jo zadržuje na določeni ravni in ne more iti čez. Ko pa se čelna čakra obrne navznoter, lahko vidi tisto, kar je za obliko, vsebino življenja - to je dušo vseh stvari. Duša je samo ena in to je vseduša ali nadduša ali čista zavest. Čista zavest objema vse duše, vse so del nje kot so vsi valovi del morja. Ko čelna čakra vidi dušno naravo življenja, vidi tisto, kar povezuje in ne ločuje. To je intuicija. Intuicija vidi energijo, ki je v srcu vsakega bitja in ta energija je vse-povezujoča - to je energija ljubezni. Zato je intuicija povezana tudi s srčno čakro.

Prvi korak v prebujanju intuicije je prebujena srčna čakra. Takrat čutimo, da je vse povezano. Drugi korak prebujenja intuicije je prebujanje čelne čakre. Takrat vemo, da je vse povezano, in vidimo, kako je povezano. Zato sta ljubezen srčne čakre in modrost čelne čakre kot dve plati istega kovanca. Ko čutiš enost vsega življenja, želiš spoznati svet enosti.

Primož Škoberne