ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

Postavitev družine

KAKO LJUBIJO OTROCI?

Gerhard Walper, univ. diplomirani pedagog iz Nemčije, je učenec Berta Hellingerja, svetovno znanega psihoterapevta, ki je razvil metodo postavitve družine. Za seboj ima petnajstletne izkušnje dela po tej metodi.

Metoda postavitev družine temelji na spoznanju, da lahko ljudje, ki jih nekdo postavi kot predstavnike svoje družine, prevzamejo vedenje in občutke članov družine, ki jih predstavljajo, ne da bi o njih karkoli vedeli. Oseba, ki želi jasno videti čustvene tokove in odnose v svoji družini kot opazovalka, sedi v krogu ostalih udeležencev, ki obdaja prizorišče. Oseba ima tako priložnost videti, kar je bilo bolj ali manj prikrito s tegobami in igrami vsakdanjega življenja, vidi iz brezčasne perspektive, veliko globlje in bliže resnici. V teku postavitve vsi člani družine dobijo enakovredno mesto, ki jim naravno pripada v skupnosti, pretrgani tokovi ljubezni se spet vzpostavijo.

Gerhard Walper je v lanskem letu v Ljubljani vodil seminar, posvečen zanimivemu vprašanju, ki si ga (pre)redko zastavimo: "Kako ljubijo otroci?" Običajno razmišljamo o ljubezni staršev do otrok in si ljubezen predstavljamo povezano s pozornostjo, toplino, nežnostjo, nego. Kako pa ljubijo otroci? Kako se izraža njihova ljubezen? Z objemi, poljubčki, morda pesmico in risbico za mamico in očka . To so stvari, ki nam takoj pridejo na misel ob otroški ljubezni. Kaj pa uporniški, nemirni, "težavni" otroci? Kako ljubijo otroci, ki, kot se zdi, prav izzivajo negativen odziv pri starših in vzgojiteljih? Ko zares pogledamo otroka, ko dovolimo, da se odpre globina njegove otroške duše, vidimo, da ljubijo na načine, ki jih morda sploh ne bi povezali z običajnimi predstavami o izražanju ljubezni.


Katarina Trontelj
Članek je bil objavljen v reviji Otrok in družina, junij 2008

 

Celoten članek lahko preberete v tiskani izdaji.