ARHIV O REVIJI NAROČILNICA PIŠITE NAM

 

 

VSEBINA

Za boljši svet

DOBRE NOVICE

Novice, ki jih vsakodnevno beremo v časopisih ali poslušamo po televiziji, so večinoma slabe, senzacionalistične in če je le mogoče, povzročajo paniko ali zgražanje, predvsem pa črnogledost in obup. Za protiutež, kolikor nam to omogoča naša revija, želimo v vsaki številki posredovati kakšno dobro novico, nekaj, kar govori o tem, da so na svetu tudi lepe in dobre stvari. In da jih je veliko več, kot se zdi. Vabimo tudi vas, da nam posredujete vse, kar se zgodi dobrega, lepega, poštenega, pogumnega, vedrega, optimističnega, skupinskega. Za skupno dobro.

MODA MALO DRUGAČE

Delhijski delavski kolektiv poskuša s pomočjo nekdanje supermanekenke Erin O'Connor sprožiti veliko spremembo v oblačilni industriji, opozarja londonski Guardian, in tisočem žensk ponuditi boljše možnosti v življenju. Indijskega eksperimenta se je, ne brez dvoma o končnem uspehu, lotila manekenka, nekdaj prvi obraz podjetja Marks&Spencer, danes pa podpredsednica Britanskega modnega sveta in ustanoviteljica zatočišča za manekenke, svetovalnega podjetja za mlade manekenke.

"Nekoč sem bila strastna potrošnica in nisem nikdar pomislila, od kod prihajajo oblačila. Zdaj pa vem, da so vsi pleteni ali šivani okraski na cunjah iz Monsoona, H&M, Nexta, Gapa ali katere koli druge znamke hitre modne industrije mukotrpno delo para zelo odločnih ženskih rok, natančneje izdelek izjemno veščih žensk, ki pa imajo po zaslugi tiranskih posrednikov ene najnižjih dohodkov v industriji."

To spoznanje je Erin O'Connor povezalo z organizacijo SEWA, Vseindijsko federacijo združenj samozaposlenih žensk, ki se trudi izkoriščanim priskrbeti pošteno plačilo tako, da bi iz igre izločili posrednike. Že prve neposredne pogodbe z oblačilnimi podjetji so večini članic federacije prinesle za skoraj sto odstotkov višje plačilo za enako delo kot prej. Zdaj pa so načrti organizacije postali ambicioznejši - ukvarjati so se začeli z mikroposojili in skrbjo za izobraževanje otrok teh žensk. Nov poslovni model pa jim ni prinesel le več denarja, ampak tudi mobilnost in možnost za druženje. Odkar jim pomaga Erin O'Connor, se zdi vse še bolj dosegljivo; z ameriškimi in britanskimi dobavitelji se pogajajo (to prej ni bilo mogoče) in zdi se, da imajo čedalje več uspeha.

 

Celoten članek lahko preberete v tiskani izdaji.